
Můžete si pořídit nové bydlení, když už máte jednu hypotéku?
Představte si, že jste si před nějakou dobou pořídili byt, na který jste si vzali hypotéku. Jenže se vám nyní naskytla možnost pořídit jinou a ve vašich očích lepší nemovitost. Dostatek vlastních zdrojů ale nemáte. Co teď? Je možné pořídit si nové bydlení, když už máte nemovitost s hypotékou? Existuje několik řešení, která jsem dal dohromady se svou kolegyní, hypoteční specialistkou Pavlínou Kozlovou.
Proč k dochází k „výměně” nemovitostí
Reality jsou velmi dynamickým oborem. Lidé za život vystřídají několik nemovitostí k bydlení, ať už v nájmu či v osobním vlastnictví. Lidé zakládají rodiny, děti dospívají a stěhují se, lidé se rozvádějí, stárnou nebo jen chtějí změnit prostředí. Trh s nemovitostmi se jen tak nezastaví. Nejčastěji se mění byty za domy u mladých rodin. V pozdějším věku mění lidé spíše velké nemovitosti za menší, kdy jim část peněz z prodeje zůstává. V tu chvíli je dobré si rozmyslet i vzhledem k inflaci, zda je nechat na bankovních účtech nebo dále investovat. Často se tak stává, že lidé chtějí bydlet v jiné nemovitosti než v té, na kterou mají aktuálně hypotéku. Jaké jsou možnosti?
Rozrůstající rodiny jsou jedním z důvodů, proč lidé mění bydlení.
1. možnost: Prodej stávající nemovitosti
Jako první možnost se nabízí prodej vaší nemovitosti, díky kterému umoříte stávající hypotéku. V lepším případě vám po zaplacení hypotéky ještě něco zbyde, což vám usnadní financování nové nemovitosti.
Tento případ se týkal i jednoho mého známého, který řešil podobnou situaci. Měli svůj byt, který financovali hypotékou. Naskytla se jim ale možnost pořídit pozemek a začít stavět dům. Jenže na další hypotéku neměli nárok. Jediné, co tehdy připadalo v úvahu, byl prodej bytu a zaplacení stávající hypotéky. Následně si vyřídili nový úvěr, kterým zafinancovali pozemek i následnou stavbu. Jediné, co bylo potřeba ještě zajistit, bylo místo pro bydlení, než se dokončí stavba. Nakonec to vyřešili tak, že zůstali bydlet ve stávajícím bytě a novým majitelům platili po tuto dobu nájem. Ti totiž na stěhování do své nové nemovitosti nespěchali.
2. možnost: Pronájem stávající nemovitosti
Druhou možností je ponechání nemovitosti a její pronájem, který vám navýší příjmy. Díky tomu budete moci bez potíží splácet stávající hypotéku a pokud vám to v bance vyjde, na novou nemovitost si vezmete druhou hypotéku. Zde je ale potřeba myslet na návratnost z pronájmu. V tomto případě lze také použít stávající nemovitost jako dozajištění úvěru, pokud je dostatečný rozdíl mezi zástavní hodnotou a odhadem nemovitosti.
Tímto způsobem chtěl svou situaci řešit známý, o kterém jsem psal v první možnosti. Jenže jim to tehdy bohužel nevycházelo v bance. Museli se tak spokojit s první možností, přestože by reálně dokázali splácet obě hypotéky bez potíží.
3. možnost: Koupě nové nemovitosti a sloučení hypoték
Další možností je koupě nové nemovitosti a sloučení stávající hypotéky i nové hypotéky do jedné. To lze v případě, pokud je zástavní hodnota nemovitosti dostačující. Pozor ale na úrokové sazby, které v současné době dosahují až 6 %. Raději si vše nechte spočítat u specialisty kvůli nákladovost.
Čtěte také: 7 podmínek, které musíte splnit pro získání hypotéky
Kterou možnost zvolit?
Za ideální považuji druhou, respektive třetí možnost. I když vše vždy závisí na konkrétní situaci. Vzhledem k cenám nemovitostí je možná lepší stávající nemovitost držet a raději pronajmout, pokud vám to situace dovolí. Ale jak říkám, záleží na spoustě faktorů včetně vašich preferencí. Rád vám poradím i ve vašem konkrétním případě.
V případě zájmu o mé realitní služby mě neváhejte kontaktovat. Co vše pro vás mohu udělat, se dozvíte zde.