
Jak se mění realitní trh a ceny nemovitostí v roce 2022
Trh s nemovitostmi se letos neuvěřitelně změnil. Změny odstartovala ruská invaze na Ukrajinu, což zatřáslo s cenami potravin, pohonných hmot i energií. To se rovněž promítlo do úrokových sazeb hypoték a do stále rostoucí inflace. Pojďme si projít změny na realitním trhu kvartál po kvartálu a podívat se na výhledy po zbytek roku. Dozvíte se mimo jiné, zda má smysl při prodeji nemovitosti čekat nebo okamžitě jednat.
První kvartál – válka na Ukrajině
V prvním kvartálu, kdy začala válka na Ukrajině, která mimochodem trvá přesně 6 měsíců, došlo ke skokovému zdražení všeho, co jsem zmínil v úvodu – tedy potraviny, pohonné hmoty i energie. Inflace se z lednových 9,9 % dostala na hranici 12,7 %. To vedlo řadu lidí k zamyšlení, jakým způsobem spořit, případně jak naložit s úsporami, které inflace znehodnocuje.
Jedním z nejběžnějších způsobů, jak ochránit úspory před inflací, je investice do nemovitostí. Jenže i zde se projevily zvyšující se úrokové sazby hypoték a rostoucí ceny energií. Pokud jste chtěli koupit investiční byt s cílem pronájmu, museli jste hodně a podrobně počítat, zda se vám to vůbec vyplatí. Aby domácnosti zvládly rostoucí ceny energií, bylo potřeba zohlednit ceny nájmů. V důsledku toho logicky nemusí být některé byty už tak investičně zajímavé jako dřív.
V prvním kvartálu dramaticky vzrostly ceny potravin, ale také pohonných hmot či energií.
Úrokové sazby hypoték v prvním kvartálu letošního roku 2022 již přesáhly hranici 5 %. Dle průměru šesti největších bank se v závislosti na dalších faktorech pohybovaly v rozmezí 4,2 až 5,3 %. Mezi faktory ovlivňující výši úrokové sazby patří například typ a účel úvěru, LTV, délka fixace úrokové sazby, bonita žadatele o úvěr a další. To vyústilo v problém jak u lidí, kterým končila fixace kvůli následnému refinancování, tak v případě nových žadatelů o hypoteční úvěr. Z nových žadatelů velké množství na úvěr ani nedosáhlo, což prakticky zastavilo realitní trh.
Druhý kvartál – zpomalení realitního trhu
Druhý kvartál potvrzuje trend z prvního kvartálu, kdy zdražování společně s inflací zastavuje realitní trh. V tuto dobu si ještě většina prodávajících neuvědomovala, že realitní bublina musí splasknout v některých lokalitách v průměru až o 15 %. Nemovitostí s nafouknutými cenami oproti loňskému roku výrazně ubylo. Současně jak inflace, tak úrokové sazby hypoték i nadále rostly.
V druhém kvartálu inflace přesáhla hranici 17 % a úrokové sazby hypoték se pohybovaly v rozmezí 4,8 až 6,8 %, kvůli čemuž řada kupujících nákup nemovitostí jednoduše vzdala. Jednalo se především o ty, kteří nepotřebovali okamžitě bydlet, ale měli takzvanou přestupní stanici. V průběhu června se o realitním trhu začíná mluvit i v médiích a na sociálních sítích, konkrétně o menší prodejnosti a tedy snížení cen nemovitostí a nároků prodávajících. Až tehdy si prodávající uvědomili, že je nejvyšší čas při prodeji jednat trochu jinak než doposud.
Čtěte také: Americká vs klasická hypotéka. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Třetí kvartál – s prodejem nemovitosti neotálejte
Třetí kvartál nám poměrně definoval trend, kterým se bude realitní trh nadále ubírat. Dle predikcí se úrokové sazby hypoték spolehlivě pohybují nad hranicí 6 %. Vzít si hypotéku a mít vlastní bydlení je tedy nyní pro spoustu lidí utopie. Ukažme si to na příkladu. Měsíční splátka 8 milionového úvěru, což je běžná cena například za dům u Plzně, vás vyjde až na 48 000 Kč – samozřejmě bez energií. Neuvěřitelné a pro spousty kupujících bohužel nereálné.
V srpnu se úrokové sazby zastavují na metě 6,5 % od ČNB. Září bude ještě zajímavé a ti, co chtějí nyní prodat, nechť raději neotálejí s rozumnou cenou. Do konce roku ještě ceny opadnou. V případě, že chcete za svou nemovitost získat co nejvyšší cenu, prodejte ji hned. Pokud by se povedla cena v dané lokalitě udržet či navýšit, to ukáže momentální trh s kupujícími. Velkým pomocníkem pro získání co nejvyšší ceny za nemovitost jsou transparentní aukce, které pořádáme v naší společnosti M&M reality. Nemovitost se nabídne v aukci s předem stanovenou vyvolávací cenou a zájemci přihazují maximální částku, kterou jsou ochotni za danou nemovitost zaplatit. V důsledku tak spravedlivě vybereme kupujícího z více zájemců.
V současné době s prodejem nemovitosti neotálejte. Vyčkávání by vás mohlo vyjít i na stovky tisíc korun.
Výhled na zbytek roku 2022
Největším strašákem je pro lidi momentálně končící fixace hypoték. Tito lidé si budou muset spočítat, zda hypotéku s veškerými dalšími náklady a povinnostmi vůbec zvládnou splácet. Pokud ne, je dobré si zavčasu uvědomit, jak s danou nemovitostí naložit, aby se nedostali do zbytečných dluhů. U nás jsme na tyto případy připraveni a rádi vám v této situaci pomůžeme s prodejem nemovitosti, případně ji můžeme sami vykoupit. Není to příjemné, ale i toto řešení může být pro některé klienty v podstatě vysvobozením.
Ceny nemovitostí budou dle mého názoru do konce roku ještě klesat. Proto pokud se chystáte prodat, opravdu už na nic nečekejte. Zbytečné vyčkávání vás může stát desítky až stovky tisíc korun, které se v takto složité době rozhodně hodí. Výjimkou zůstanou lukrativní pozemky a také developerské projekty, kterých je stále nedostatek.
Naopak si můžete všimnout, že se v nabídkách na realitních portálech objevuje stále více rodinných domů, chat, chalup nebo bytů. To znamená, že kupující budou mít při vyjednávání o ceně jednoznačně navrch. Prodej nemovitosti nebude tak snadný jako dříve a z řady kupujících nebude tolik na výběr. Naopak.
A co nám přinese rok 2023, se nechme překvapit. Věřím, že příště se s vámi podělím o optimističtější výhledy, ale skutečnosti, které panují na realitním trhu, je třeba zmínit bez přikrášlení.
Rád vám pomohu s prodejem vaší nemovitosti. Kontaktujte mě.